Login:  << Přístup do ExtraNetu
Heslo:  Zapomenuté heslo »

Software zdarma   -   Free software

 
Ne všechny "Programy zdarma", "Freeware" či "Free software" atd. lze používat skutečně zdarma.
Obzvláště v komerční sféře. Velké množství programů se smí používat pouze za velmi omezených podmínek, např. pro domácí použití. Máte-li takový software nainstalovaný ve Vaší firmě, vystavujete se nebezpečí finančního postihu. Pro Vaši orientaci zde naleznete nejčastěji používaný software, se kterým se u našich zákazníků setkáváme a typ jejich licence - seznam budeme průběžně doplňovat.
Jedná se o program, který je za určitých podmínek možné používat bez placení autorského honoráře a šířit.
Freeware je proprietární software, který je distribuován bezplatně (či za symbolickou odměnu typu poslání pohlednice, mnohdy autor umožňuje (ale nevyžaduje) v případě spokojenosti zaslání finančního daru), někdy hovoříme o typu softwarové licence. Podmínky bezplatného používání a šíření jsou definovány v licenční smlouvě, která je často specifická pro každý freeware.
Autor si u freeware zpravidla ponechává autorská práva, například nedovoluje program upravovat nebo omezuje použití zdarma jen pro specifické účely (např. různé kombinace následujících omezení: jen pro nekomerční účely, jen pro osobní potřebu, jen na domácím osobním počítači, jen pro vzdělávání ve školách, jen v charitativních organizacích, jen na konkrétních typech zařízení, jen pro zobrazovaní souborů vytvořených konkrétním placeným softwarem a pod.). V některých případech autor taky vyžaduje bezplatnou registraci nebo omezuje způsoby distribuce. Některý freeware je možné používat i ve firmách na pracovních počítačích, ale jen pokud nebude používaný na přímé poskytování komerčních služeb. Freeware software se tak liší od svobodného software nebo open source software.
Shareware je označení pro software chráněný autorským právem, který je možné volně distribuovat
Typicky na internetu nebo na CD nebo DVD, jež jsou přílohami časopisů. Uživatel má možnost software po určitou dobu zkoušet, zda mu vyhovuje nebo ne. Pokud ho ale nadále používá, je povinen se řídit podle autorovy licence a zpravidla zaplatit cenu programu nebo se třeba jen registrovat.
Volně šířený shareware má obvykle zabudovaná omezení (časová – trial, funkční – crippleware, omezující uživatelův komfort – adware, nagware). Pak mluvíme o demoverzi. Heslo nebo softwarový klíč pro přístup k plně funkční verzi obdrží uživatel po zaplacení. Některé programy z kategorie shareware plnohodnotně fungují i po vypršení testovacího období.
Otevřený software, anglicky open-source software nebo open software, zkratka OSS
je počítačový software s otevřeným zdrojovým kódem. Otevřenost zde znamená jak technickou dostupnost kódu, tak legální dostupnost - licenci software, která umožňuje, při dodržení jistých podmínek, uživatelům zdrojový kód využívat, například prohlížet a upravovat (na rozdíl od proprietárního software).
V užším smyslu se OSS míní software s licencí vyhovující definici prosazované Open Source Initiative. Pro odlišení se někdy open source software vyhovující požadavkům OSI označuje Open Source (s velkými písmeny).
V nepřesném ale poměrně běžném vyjadřování se označení open source používá i pro mnoho vlastností, které s otevřeností zdrojového kódu nesouvisí, ale vyskytují se u mnoha open source programů. Například může jít o bezplatnou dostupnost software, vývoj zajišťovaný úplně nebo z podstatné části dobrovolnickou komunitou nebo „nekomerčnost“. V posledních letech se podle analytiků open source stal zdrojem inovací v oblasti software a převzal tak štafetu od proprietárního softwaru. Vzrostl také zájem firem o open source, zejména v oblasti webových řešení a rozostřily se hranice mezi tím, co je již open source a co nikoliv.
Souvisejícím tématem je svobodný software (anglicky free software) - tento pojem prosazuje Free Software Foundation od 80. let 20. století. V roce 1998 pak lidé, kteří se snažili prosadit Free Software ve světě komerčních firem, přišli s vlastním, novým názvem pro Free Software - Open Source. K přejmenování je vedla obava z toho, že termín „Free Software“ komerční firmy odrazuje a mate. Nový název Open Source pak organizace OSI převzala jako svůj oficiální termín, zatímto FSF zůstává u názvu Free Software.
Public domain
Zvláště v oblasti software se některá díla označují anglickým termínem public domain. Tento pojem znamená, že autor díla se rozhodl, že dovolí svoje dílo volně užívat, bez nároku na další ochranu díla. V českém právním systému se nikdo nemůže vzdát svých (autorských) práv, je pouze možné nabídnout veřejnosti bezúplatnou licenci na libovolné užití díla, ale lze každopádně předpokládat, že autor, který svoje dílo takto označil, se svých práv nebude domáhat. (Kde není žalobce, není soudce.)
Softwarová licence je v informatice právní nástroj, který umožňuje používat nebo redistribuovat software, který je chráněn zákonem. V České republice se jedná o Autorský zákon.
Softwarové licence jsou obvykle velmi komplikované, takže jejich tvorbu přenechávají autoři software právníkům. Některé licence jsou předem vytvářeny tak, aby je mohli autoři snadno použít. Volbu licence provádí obvykle autor software, někdy k ní doplňuje vlastní dodatky, případně používá více licencí, přičemž volba vhodné licence je ponechána na uživateli. Často se používá licence ve formě EULA. Autor může licenci měnit. V případě kolektivního díla se obvykle vyžaduje souhlas všech autorů, a proto se často autoři záměrně vzdávají autorství ve prospěch třetí strany, která pak stanovuje licenci.
Další informace o licencích a typech software najdete na WIKIPEDII, odkud jsme čerpali i tyto informace.

Název Kategorie Použití Odkaz
7-Zip utility freeware Ke stažení zde »
8 alternativních nabídek START pro Win 8 utility nekomerční Ke stažení zde »
Adobe Reader kancelář freeware Ke stažení zde »
Ashampoo Burning Studio FREE kancelář freeware Ke stažení zde »
Ashampoo Photo Commander FREE multimedia freeware Ke stažení zde »
BS.Player multimedia freeware Ke stažení zde »
CCleaner utility freeware Ke stažení zde »
CD Burner XP utility freeware Ke stažení zde »
Cobian Backup utility freeware Ke stažení zde »
Codec Pack All in 1 multimedia freeware Ke stažení zde »
DAEMON Tools utility nekomerční Ke stažení zde »
Defraggler utility freeware Ke stažení zde »
DivX utility freeware Ke stažení zde »
FastStone Image Viewer multimedia nekomerční Ke stažení zde »
Format Factory multimedia freeware Ke stažení zde »
Foxit Reader kancelář freeware Ke stažení zde »
Gimp multimedia freeware Ke stažení zde »
Gom Player multimedia freeware Ke stažení zde »
IrfanView multimedia nekomerční Ke stažení zde »
K-lite Mega Codec Pack multimedia freeware Ke stažení zde »
KeePass utility nekomerční Ke stažení zde »
KMPlayer multimedia freeware Ke stažení zde »
Microsoft Office Compatibility Pack kancelář freeware Ke stažení zde »
OpenOffice.org kancelář freeware Ke stažení zde »
PDF Creator kancelář freeware Ke stažení zde »
PDF X-Change Viewer kancelář freeware Ke stažení zde »
PDF24 kancelář freeware Ke stažení zde »
PDF24 Creator kancelář freeware Ke stažení zde »
Skype komunikace freeware Ke stažení zde »
Software602 Form Filler kancelář freeware Ke stažení zde »
Start menu pro Windows 8 utility freeware Ke stažení zde »
Total Commander kancelář shareware Ke stažení zde »
Total PDF Converter kancelář nekomerční Ke stažení zde »
VLC player multimedia freeware Ke stažení zde »
WinRar utility shareware Ke stažení zde »
WinScan2PDF kancelář freeware Ke stažení zde »
WinZip utility shareware Ke stažení zde »
XnView multimedia nekomerční Ke stažení zde »
Stáhněte si aplikaci HTH vzdálená plocha
⇒ Aktuality

Nová provozovna

Od dubna 2019 nás najdete na nové provozovně:  Služeb 256/5, Praha 10 - Malešice 

Aktuality